Alexandra Dulgheru s-a calificat în optimi la Brasil Tennis Cup

Alexandra Dulgheru a reușit marți, să se califice în optimile de finală ale probei de simplu feminin, din cadrul Brasil Tennis Cup 2014.

alexandra dulgheru - tenisAlexandra Dulgheru s-a calificat fără probleme, marți în turul doi al turneului WTA de tenis din Brazilia, de la Florianopolis. Românca, venită din calificări, a reușit să se impună în două seturi, scor, 6-1, 7-6, în fața columbiencei Mariana Duque, locul 110 mondial. După un prim set adjudecat autoritar de româncă, în setul doi, Dulgheru a reușit ca la scorul de 3-3, să scape de două mingi de brake ale adversarei.

Dulgheru și-a asigurat calificarea în optimi, după o oră și 50 de minute de joc cu columbianca. În optimile de finală, Alexandra Dugheru va juca cu învingătoarea partidei disputată de Maria Teresa Torro și Teliana Pereira.

În turul doi la Brasil Tennis Cup, s-au calificat luni și Monica Niculescu și Alexandra Cadanțu.

Accederea în optimi, le asigură fiecărei românce un cec în valoare de 3.400 de dolari și 30 puncte WTA.