Alexandra Dulgheru, Irina Begu și Monica Niculescu, în turul doi la Indian Wells

Alexandra Dulgheru, Irina Begu și Monica Niculescu, s-au calificat în turul doi al turneului de tenis de la Indian Wells, dotat cu premii totale în valoare de 5,030,408 de dolari.

begu - niculescu - dulgheruAlexandra Dulgheru a obținut vineri, calificarea în turul doi al turneului de simplu de la Indian Wells, după ce a dispus în manșa inaugurală de portugheza Michelle Larcher de Brito, în două seturi, scor 6-4, 6-4.

În turul doi va juca cu chinezoaica, Shuai Peng, locul 32 WTA.

Irina Begu și Monica Niculescu au obținut calificarea în turul doi, joi seară. Irina Begu a învins-o în primul tur pe britanica Heather Watson, cu scorul de 6-2, 6-4. În turul doi va da piept cu altă britanică, Angelique Kerber, a patra favorită a turneului.

Monica Niculescu a învins-o pe ucraineanca Elina Svitolina, în două seturi la zero, 6-0, 6-0 și va juca în turul doi cu belgianca Flipkens Kirsten, locul 31 WTA.

Simona Halep a învins-o miercuri pe americanca Lauren Davis, în prmul tur și va juca în manșa secundă cu Dominika Cibulkova.

În turul doi este calificată direct Sorana Cîrstea unde o va întânli pe iberica  Anabel Medina Garrigues.

Astfel, România are cinci jucătoare calificate în turul doi al turneului de tenis de la Indian Wells. Pentru accederea în turul doi, fiecare dintre românce are asigurat un cec în valoare de 16.000 de dolari și 50 puncte WTA.