Alexandra Dulgheru, în turul doi al calificărilor la Australian Open

Alexandra Dulgheru a reușit să acceadă joi dimineață, în turul doi al calificărilor pentru tabloul principal de simplu feminin din cadrul Australian Open, primul mare turneu de Grand Slam al anului 2014.

dulgheru alexandraAlexandra Dulgheru este la doi pași de tabloul principal la Australian Open. Românca a reușit să o elimine în primul tur al calificărilor, pe rusoaica Olga Puchkova, locul 136 WTA și cap de serie numărul 20.

Alexandra Dulgheru s-a impus în trei seturi în fața rusoaicei, scor, 6-3, 3-6, 6-0, după o oră și 48 de minute de joc. Românca a câștigat lejer primul set cu 6-3 după 46 de minute de joc, dar l-a pierdut pe al doilea cu 3-6, în doar jumătate de oră. Românca a revenit însă spectaculos în meci și a câștigat la zero setul trei, calificându-se astfel în turul doi.

Unde va juca cu învingătoarea partidei disputată de  Katerina Siniakova și turcoaica Cagla Buyukakcay. În primul tur al calificărilor la simplu feminin de la Australian Open se mai află și româncele Irina Begu și Andreea Mitu.