Alexandra Dulgheru în semifinale la Budapesta

Meci senzațional realizat de tenismena română, Alexandra Dulgheru în sferturile de finală ale turneului WTA de la Budapesta.

dulgheruDupă un meci de infarct, Dulgheru s-a impus cu scorul de 6-7, 6-2, 7-6 în partida contra Anastasiei Sevastova (Letonia) şi are şansa să câştige încă un turneu în acest sezon, după ce luna trecută a câștigat pentru a doua oară consecutiv turneul de la Varşovia.

Dulgheru, locul 30 WTA şi a doua favorită a competiţiei, a revenit în setul decisiv după ce a fost condusă cu scorul de 4-1, impunându-se apoi în tie-break. Românca va primi 10.200 de dolari şi 130 de puncte WTA pentru calificarea în semifinale.

Dulgheru va lupta și în proba de dublu feminin, alături de rusoaica Kleybanova și va da piept cu românca Sorana Cîrstea  care va juca alături de  tenismenda spaniolă Anabel Medina Garrigues.