Alexandra Dulgheru, eliminată în turul doi la turneul de tenis din Suedia

Alexandra Dulgheru a ratat miercuri, șansa de a se califica în sferturile de finală ale turneului de simplu feminin de la Bastad din Suedia.

alexandra.dulgheruAlexandra Dulgheru  a fost învinsă în trei seturi,s cor 6-3, 0-6, 4-6, de franțuzoaica Virginie Razzano.

Alexandra Dulgheru a reușit să facă brake-ul la scorul de 1-1, preluând conducerea cu 2-1. Românca s-a impus în primul set cu 6-3, după 50 de minute de joc.

Tot ce a construit în primul set, în 50 de minute de joc, Dulgheru a risipit în setul doi în doar 27 de minute.

În mod inexplicabil, Alexandra Dulgheru a clacat în setul doi pe care l-a pierdut cu 0-6, în doar 27 de minute de joc.

În setul trei la scorul de 3-2, Dulgheru a avut o minge de brake care i-ar fi permis să se desprindă la 4-2, însă a ratat ocazia. Din păcate la scorul de 3-3, românca și-a pierdut serviciul, iar franceza s-a desprins la 4-3. La acest scor, românca a mai obținut o nouă minge de re-brake însă nici de astă dată nu a reușit să o fructifice.

La scorul de 5-4, românca a reușit să-i anuleze francezei trei mingi de meci și a avut o minge de 5-5. Din păcate nu a fructificat-o și Virginie Razzano s-a impus cu 6-4.

Pentru accederea în turul doi, Alexandra Dulgheru va primi un cec în valoare de 3,100 de dolari și 30 puncte WTA.