Alexandra Dulgheru, eliminată în calificări la turneul de la Shenzhen

Alexandra Dulgheru, locul 164 WTA și a șaptea favorită a turneului de calificare de la Shenzhen, a fost eliminată sâmbătă, în primul tur al calificărilor, de către ucrainieanca Lyudmyla Kichenok.

dulgheru alexandraAlexandra Dulgheru își dă cu stângul în dreptul la început de nou sezon internațional de tenis. Românca, a șaptea favorită a calificărilor de la Shenzhen, a fost învinsă de Lyudmyla Kichenok, locul 198 WTA.

Dulgheru a pierdut primul set cu 4-6, l-a câștigat pe al doilea cu 6-4, după ce a făcut brake la scorul de 4-4.

În setul trei, la scorul de 2-2, Alexandra Dulgheru a ratat trei mingi de brake după care și-a pierdut serviciul. Acela a fost momentul în care românca a pierdut partida. Dulgheru a avut puterea să facă re-brake la 4-2, dar din nou și-a pierdut serviciul. Astfel că Kichenok a făcut 5-3, a urmat la serviciu și s-a impus cu 6-3.

Ucrainianca și-a adjudecat victoria după un meci ce a durat două ore și 14 minute de joc.

Alexandra Dulgheru pleacă acasă cu un punct WTA și un cec în valoare de 1081 de dolari australieni.