Alexandra Dulgheru, calificare dramatică în turul doi la BRD Bucharest Open 2015

Alexandra Dulgheru a reușit să se califice miercuri seară, în turul doi la BRD Bucharest Open 2015, la capătul unui meci dramatic disputat cu chinezoaica Shuai Zhang.

alexandra dulgheru - brd bucharest openAlexandra Dulgheru, cap de serie numărul cinci la BRD Bucharest Open 2015, a jucat miercuri seară, ultima partidă din primul tur la simplu feminin. Românca a avut-o ca adversară pe Shuai Zhang, jucătoare aflată abia pe locul 166 mondial. În ciuda diferenței uriașe de clasament, Dulgheru a avut mari probleme în joc cu chinezoaicei și datorită faptului că românca era accidentată fapt ce i-a limitat foarte mult deplasarea în teren și implicit jocul.

După ce a pierdut primul set cu 3-6, Dulgheru a reușit să se adune și să îl adjudece pe al doilea cu 6-4.

În setul trei, românca a servit prima dar și-a pierdut serviciul. Apoi Dulgheru a făcut re-break și din nou și-a cedat lejer serviciul. A reușit din nou egalarea la 2-2 prin re-break, scor la care românca și-a pierdut a treia oară consecutiv serviciul. Zhang s-a distanțat apoi la 4-2 pe propriul serviciu, iar de la acest scor, Dulgheru a reușit să câștige patru game-uri consecutive și să se impună în final cu 6-4.

Alexandra Dulgheru, istovită de efort și accidentări, a izbutit să își adjudece victoria și calificarea în premieră în turul doi la BRD Bucharest Open 2015, după două ore și 25 de minute de joc.

Dulgheru și-a asigurat 30 de puncte WTA și un cec în valoare de 3310 dolari. În turul doi, românca va juca cu Anna Tatishvili.

Tot azi, Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la BRD Bucharest Open 2015 după ce în primul tur a învins-o, clar și rapid, în două seturi, scor 6-2, 6-2 pe Sesil Karatantcheva.

În turul doi, Sorana Cîrstea va juca cu Andreea Mitu. Partida se va disputa joi după ora 16,30, și va fi transmisă în direct de Digi Sport 2.