Alexandra Dulgheru a învins numărul 3 mondial, în turneul de la Roma

Tenismena română s-a calificat în turul 3 al turneului de la Roma după ce a învins-o pe Dinara Safina.

Alexandra DulgheruAlexandra Dulgheru a reuşit azi o mare victorie împotriva Dinarei Safina, numărul 3 WTA, cu scorul de 6-4, 6-7, 6-1. În primul set, românca a condus cu 4-0 şi deşi  tenismena din Rusia a egalat la 4, setul s-a încheiat cu victoria Alexandrei. În setul doi, Dinara Safina a condus cu 5-3 şi a avut minge de meci, însă Alexandra a reuşit să revină şi a dus setul în tie-break, unde, din păcate a pierdut. Scorul din ultimul set nu mai are nevoie de nici un comentariu, românca impunându-se clar. În primul tur, tenismena română a învins-o pe Sara Errani, reprezentantă a ţării gazdă cu scorul de 2-6, 6-1, 6-4.

În turul următor, Alexandra Dulgheru o va întâlni pe Nadia Petrova care a trecut de Katarina Srebotnik din Slovenia.