Alexandra Dulgheru a abandonat în primul tur la turneul de la Madrid

Alexandra Dulgheru a fost eliminată sâmbătă, în primul tur la Madrid de Ana Ivanovic. Românca a abandonat partida în setul trei când era condusă cu 4-0.

dulgheru alexandraAlexandra Dulgheru, posesoare a unui wild card pe tabloul principal de simplu feminin de la Madrid Open, a început în forță partida cu Ivanovic și a câștigat primul set cu 6-2.

deși a debutat cu break în setul doi, și la 6-5 a servit pentru meci, Alexandra Dulgheru a pierdut setul în tie-break.

În setul trei, sârboaica Ana Ivanovic, cap de serie numărul 7 la Mastersul de la Madrid, a defilat iar la scorul de 4-0, românca s-a retras din meci, acuzând o accidentare.

Accederea în primul tur la Madrid îi asigură lui Dulgheru un cec în valoare de 14,830 de euro și 10 puncte WTA.

Sâmbătă, Irina Begu s-a calificat în turul doi la Madrid, după ce a învins-o în două seturi, scor 7-6(8-6), 6-1, pe japoneza Kurumi Nara.

Tot sâmbătă, Andreea Mitu s-a calificat pe tabloul principal.

În primul tur la Madrid Open 2015 se mai află calificată și Simona Halep, cap de serie numărul doi, finalista din 2014.