Alexandra Dulgheru a abandonat în optimi la Doha

Alexandra Dulgheru a abandonat miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA Premier de la Doha, în partida disputată cu daneza Caroline Wozniacki.

dulgheruAlexandra Dulgheru a abandonat partida în setul doi, la scorul de 0-3, după ce în primul set cedase cu 1-6.

Venită din calificări unde a jucat trei meciuri, Dulgheru a fost istovită de meciul din primul tur, de marți seară, jucat cu franțuzoaica Alize Cornet, numărul 24 mondial.

Românca a reușit să o învingă pe Cornet după un meci greu care a durat două ore și 31 de minute de joc. Oboseala și-a spus cuvântul în partida de azi cu daneza, Caroline Wozniacki, a treia favorită la Doha.

Alexandra Dulgheru nu a mai fost în stare să-și facă serviciul în partida cu daneza, singurul game câștigat a fost în primul set la scorul de 2-0, prin re-break.

Calificarea în turul doi la Doha îi asigură româncei un cec în valoare de 10.240 de dolari și 55 puncte WTA.