Alexandra Cadanțu și Simona Halep, eliminate de la Wimbledon

Alexandra Cadanțu și Simona Halep, singurele românce rămase pe tabloul principal de simplu feminin, au fost eliminate joi, în turul doi la Wimbledon.

halep si cadantuO japoneză de 42 de ani și o chinezoaică, cap de serie numărul 5, au fost cele care au eliminat româncele de la Wimbledon.

Simona Halep a fost învinsă în trei seturi de chinezoaica Na Li, după o oră și 24 de minute de joc.

Românca a pierdut primul set cu 6-2, dar a revenit spectaculos în setul doi, deși se accidentase la spate. Halep a câștigat setul doi cu 6-1, după 31 de minute de joc. Însă din păcate, a cedat setul trei la zero, astfel că a părăsit turneul londonez încă din turul doi.

În 2012, Na Li a fost eliminată în turul doi la Wimbledon de românca Sorana Cîrstea, care ieri a fost trimisă acasă de italianca Camila Giorgi.

Alexandra Cadanțu, aflată în premieră în turul doi la Wimbledon, a fost eliminată de bunicuța japoneză, Kimiko Date Krumm, în vârstă de 42 de ani.

Cadanțu a cedat meciul în două seturi, scor 4-6, 5-7, după o oră și 25 de minute de joc.

Atât Halep cât și Cadanțu vor primi fiecare un cec în valoare de 38.000 de lire sterline și câte 100 puncte WTA.