Alexandra Cadanțu și Irina Begu, în turul doi la turneul de tenis de la Bad Gastein

Alexandra Cadanțu s-a calificat marți, în turul doi al probei feminine din cadrul turneului de tenis de la Bad Gastein din Austria. Irina Begu a reușit luni să acceadă în turul doi, în timp ce Elena Bogdan a fost eliminată.

alexandra cadantu si irina beguDouă din cele trei românce calificate pe tabloul principal al probei de simplu feminin de la Bad Gastein, au acces în turul doi.

După e ieri, Irina Begu s-a impus în două seturi în fața Carinei Witthoeft, azi a venit rândul Alexandrei Cadanțu ca să acceadă în turul doi.

Alexandra Cadanțu a câștigat primul set cu portugheza Maria Joao Koehler, cu scorul de 6-2, după 42 de minute de joc.

Setul doi a fost mai echilibrat, dar Cadanțu, locul 70 WTA, a reușit să se impună cu scorul de 6-4.

Alexandra Cadanțu a reușit să-și adjudece victoria în fața portughezei după o oră și 34 de minute de joc.

Elena Bogdan, venită din calificări, a fost eliminată azi, în primul tur de Lisa-Maria Moser.

Irina Begu va juca în turul doi cu învingătoarea partidei disputată de Jasmina Tinjic și Yvonne Meusburger.

Alexandra Cadanțu va juca în turul doi la simplu cu italianca Karin Knapp, locul 69 WTA și cap de serie numărul opt.

Begu și Cadanțu ar putea să se întâlnească în semifinalele turneului austriac, dacă reușesc să treacă de turul doi și de sfertul de finală.

Pentru accederea în turul doi, atât Cadanțu cât și Begu și-au asigurat fiecare, câte un cec în valoare de 2.500 de euro și 30 puncte WTA.