Alexandra Cadanțu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Brasil Tennis Cup

Alexandra Cadanțu s-a calificat marți seară, în sferturile de finală ale turneului WTA de tenis de la Florianopolis, dotat cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari.

alexandra cadantuAlexandra Cadanțu s-a impus marți, în două seturi, scor 6-2, 6-3, în fața nemțoaicei Dinah Pfizenmaier, locul 84 mondial.

Cadanțu, a șasea favorită a turneului de la Florianopolis, și-a adjudecat victoria în fața nemțoaicei și implicit calificarea în sferturile de finală, după o oră și 41 de minute de joc.

În sferturile de finală, Alexandra va juca cu învingătoarea partidei disputate de Yaroslava Shvedova și Barbora Zahlavova Strycova.

Pentru că s-a calificat în sferturile de finală, Alexandra Cadanțu și-a asigurat un cec în valoare de 6.175 de dolari și 60 de puncte WTA.

În turul doi la Brasil Tennis Cup sunt calificate și româncele Monica Niculescu și Alexandra Dulgheru.