Alexandra Cadanțu, calificare dramatică în sferturi la turneul din Budapesta

Alexandra Cadanțu a reușit să se califice joi, în sferturile de finală ale probei de simplu din cadrul turneului de tenis WTA din Budapesta, după un meci dramatic cu Andrea Hlavackova.

alexandra cadantuAlexandra Cadanțu a reușit să revină în meci deși pierduse primul set cu 4-6, iar în setul doi era condusă cu 4-2 și mai apoi cu 5-3, scor la care i-a anulat cehoaicei, trei mingi de meci.

Alexandra Cadanțu a reușit însă să se mobilizeze după ce a făcut re-brake. A egalat la 5-5, a făcut un nou brake, preluând conducerea cu 6-5, iar mai apoi a câștigat setul doi cu 7-5. În setul trei, când românca conducea cu 4-0, Andrea Hlavackova s-a retras.

Astfel că Alexandra Cadanțu s-a calificat în sferturile de finală, unde va juca cu israelianca Shahar Peer, locul 162 WTA.

Alexandra, care în prezent ocupă locul 80 mondial, este favorită la calificarea în semifinale, unde ar putea da piept cu românca Simona Halep.

Pentru accederea în sferturile de finală, Alexandra Cadanțu și-a asigurat 5.500 de dolari și 70 puncte WTA.