Alexandra Cadanțu, bătută măr de Flavia Pennetta, în primul tur la Australian Open

Alexandra Cadanțu a fost eliminată, luni, în primul tur la Australian Open, de italianca Flavia Pennetta, fără să fi câștigat vreun punct în fața adversarei în primul set.

alexandra cadantu si flavia pennettaÎnfrângere rușinoasă pentru Alexandra Cadanțu la Australian Open. Românca nu a fost în stare să câștige niciun punct în primul set al partidei cu italianca Flavia Pennetta, cap de serie numărul 28 la Australian Open.

Alexandra Cadanțu a pierdut primul set cu 6-0, în doar 25 de minute de joc. Abia în setul doi, românca a reușit să câștige un game, când era condusă cu 5-0. Și în mod miraculos, românca a reușit să facă re-brake la scorul de 5-1. Însă, italianca a reușit să câștige și setul doi cu 6-2 și să se califice fără emoții în turul doi.

Cadanțu se oprește astfel în primul tur, la fel ca și în 2013, când a fost eliminată în trei seturi de britanica Heather Watson. Românca își apără astfel cele cinci puncte câștigate în 2013 și va pleca acasă cu 30.000 de dolari.