Adrian Ungur, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Bratislava

Adrian Ungur s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului challenger de la Bratislava, dotat cu premii totale de 64.000 de euro.

adrian ungurAdrian Ungur s-a calificat joi în sferturile de finală ale probei de simplu masculin, după ce l-a învins în optimi pe polonezul Lukasz Kubot.

Românul și-a adjudecat victoria în fața polonezului, în trei seturi, scor 5-7, 6-4, 7-6 (8), la capătul unui meci-maraton, care a durat două ore și 50 de minute.

Pe parcursul celor aproximativ trei ore de joc, polonezul Lukasz Kubot, locul 71 ATP, și al cincilea favorit al turneului, a reușit 25 de ași, în timp ce Ungur, doar 7.

Victoria de azi, de la Bratislava, este cea mai importantă reușită de Adrian Ungur în 2013.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Adrian Ungur și-a asigurat un cec de 1.850 euro și 18 puncte ATP.  În sferturi îl va înfrunta pe cehul Lukas Rosol, principalul favorit al competiției. Cehul a câștigat ediția de anul acesta a turneului Năstase Țiriac Trophy de la București.