Adrian Ungur, eliminat în turul doi la turneul BRD Challenger Arad

Adrian Ungur a fost bătut măr, joi, în turul doi la BRD Challenger Arad de Martin Cuevas, în doup seturi.

adrian ungur turneu tenis aradAdrian Ungur, câștigătorul turneului din 2013, a fost învins în mod clar, de urugoaianul

Ungur, favorit numărul patru al turneului și locul 128 mondial, a fost bătut fără drept de apel, de uruguaian, în două seturi, scor 6-3, 6-3.

Astfel că ambii finaliști din 2013 nu ajung să își apere punctele cucerite pe zgura arădeană, întrucât Marius Copil a fost eliminat încă din primul tur de Aldin Setkic.

Eliminarea prematură din turneul de tenis de la Arad a lui Adrian Ungur îl va costa scump, întrucât românul va pierde 74 de puncte ATP și astfel se va prăbuși în clasamentul de simplu masculin.

În schimb, Petru Alexandru Luncanu, posesorul unui wildcard, este primul român calificat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Arad.

Luncanu l-a învins joi, în optimi, în trei seturi, scor 6-0, 4-6, 6-4, pe croatul Franco Skugor.

În optimi la turneul de la Arad se mai află calificat și Victor Hănescu, al doilea favorit al challengerului.