Simona Halep, victorie dramatică în sferturi la Roland Garros. Românca s-a calificat în semifinale!

Simona Halep a câştigat partida cu Angelique Kerber din sferturile de finală de la Roland Garros şi s-a calificat cu ceva emoţii, în semifinalele competiţiei.

Simona Halep a pierdut în mod dramatic primul set, la tie-break. Românca a început catastrofal setul cu nemţoaica, fiind condusă cu 4-0. Halep a reuşit să egaleze la 5-5, scor la care şi-a pierdut din nou serviciul. A făcut apoi re-break şi a împins setul în tie-break unde a cedat cu 2-7.

După pierderea dramatică a primului set, Halep l-a cîştigat pe cel de-al doilea cu 6-3, după 36 de minute de joc şi a împins soarta meciului în setul decisiv.

În setul trei, Halep a jucat mult mai bine, reuşind să se impună cu 6-2 pe serviciul adversarei la prima minge de meci.

În semifinale, Simona Halep va juca cu Garbine Muguruza cea care a eliminat-o în sferturi pe Maria Sharapova.

Accederea în semifinale îi asigură lui Halep 560.000 de euro şi 780 puncte WTA.