Simona Halep s-a calificat în sferturi la Miami după un meci fabulos cu Venus Williams

Simona Halep e în sferturi de finală la Miami Open, după ce luni seară a eliminat-o pe americanca Venus Williams.

Simona Halep îşi continuă parcursul la turneul american de la Miami. Românca, favorită numărul doi a competiţiei, a jucat fabulos contra lui Venus Williams. A controlat aproape în totalitate partida câştigată în două seturi, scor 6-3, 6-3, după doar o oră şi 12 minute de joc.

În sferturi de finală la Miami Open, Halep va juca cu învingătoarea partidei disputate de chinezoaicele Yafan Wang şi Qiang Wang.

Calificarea în sferturi de finală la Miami Open, îi asigură româncei un cec în valoare de 182,000 de dolari şi 215 puncte WTA.

Românca se apropie la doar 414 puncte de liderul WTA, Naomi Osaka. Dacă Halep accede în finală şi Petra Kvitova nu trece de semifinale, românca redevine numărul unu mondial. Halep se poate întâlnic u Petra Kvitova doar în finală. În acest caz, românca trebuie să câştige pentru a redeveni numărul unu mondial.