Liviu Dragnea, ales Președinte al Camerei Deputaților. Tăriceanu rămâne șef la Senat

loading...

Liviu Dragnea a fost ales marți, Președinte al Camerei Deputaților, în timp ce Călin Popescu Tăriceanu rămâne încă patru ani, Președinte al Senatului României.

liciu-dragnea-calin-popescu-tariceanuLiviu Dragnea a fost singurul candidat la funcția de Președinte al Camerei Deputaților. La ședință au fost prezenți 317 deputați, numărul total de voturi exprimate a fost tot 317, niciun vot nu a fost anulat. Dintre cele 317 voturi valabil exprimate, au votat “pentru” 216 și 101 “împotrivă”.

Liviu Nicolae Dragnea s-a născut la 28 octombrie 1962, în comuna Gratia, județul Teleorman.

Licențiat al Facultății de Transporturi din cadrul Institutului Politehnic București (1987). În 1997, a urmat un curs intensiv la Școala Superioară de Administrație Publică a Ministerului de Interne din Italia. În 2001, a absolvit un curs postuniversitar în Managementul administrației publice locale, din cadrul ASE București, iar în 2004 a absolvit cursurile Colegiului Național de Apărare, în cadrul Universității Naționale de Apărare ”Carol I” din București, potrivit www.cdep.ro.

A lucrat ca inginer stagiar (1987-1991), apoi a fost administrator la firme private (1991-1996).

Membru al Partidului Democrat (PD); vicepreședinte al Organizației Județene Teleorman a PD (1995-2001). Director de campanie electorală la alegerile locale și generale din 1996.

Consilier în cadrul Consiliului Local al municipiului Turnu Măgurele (2 iun. — 23 dec. 1996).

A fost prefect al județului Teleorman (23 dec. 1996 — 2000), președinte al Consiliului Județean Teleorman (2000-18 dec. 2012).

În 2001, Liviu Dragnea s-a înscris în Partidul Social Democrat (PSD). Președinte executiv al PSD Teleorman și membru în Biroul Executiv Central (2001-2005), președinte al Organizației Județene PSD Teleorman, membru în Biroul Permanent Național (BPN) al PSD (2005-2012).

 

Din iulie 2009, a deținut funcția de secretar general interimar al PSD, pentru ca în octombrie 2009, Consiliul Național al PSD să-l desemneze secretar general al partidului. A fost reales, la 20 februarie 2010, în cadrul Congresului Extraordinar al PSD. A deținut această funcție până în 2013.

Liviu Dragnea a fost ales, la 20 aprilie 2013, în funcția de președinte executiv al PSD, la Congresul formațiunii, care s-a desfășurat la București. Funcția de președinte executiv a fost reînființată prin noul Statut al PSD, aprobat cu o zi în urmă de Congres. La 18 mai 2015, și-a dat demisia din funcția de președinte executiv al PSD, în contextul condamnării sale la un an de închisoare cu suspendare în dosarul “Referendumul”, cu un termen de încercare de trei ani, de către Judecătorii de la Înalta Curte de Casație și Justiție. Decizia nu a fost definitivă.

În cadrul Congresului PSD din 11 octombrie 2015, Liviu Dragnea a fost ales președinte al partidului, fiind votat de 97% dintre colegii de partid care s-au prezentat la urne.

A candidat la alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012 în Teleorman, obținând un mandat de deputat în Colegiul uninominal nr. 3, cu scorul de 71,49%.

La 20 ianuarie 2009, a devenit ministru al Administrației și Internelor, în Guvernul Boc I, pentru numai două săptămâni. Liviu Dragnea a demisionat din acest post, la 2 februarie 2009.

A deținut funcția de vicepremier și ministru al Dezvoltării Regionale și Administrației Publice în Cabinetul Ponta II, între 21 decembrie 2012 — 5 martie 2014.

Între 5 martie — 16 decembrie 2014, a fost viceprim-ministru, ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice în Cabinetul Ponta III. Între 16 decembrie 2014 — 15 mai 2015, a deținut funcția de ministru al Dezvoltării Regionale și Administrației Publice în Cabinetul Ponta IV.

 

Președintele PSD Liviu Dragnea a fost reconfirmat, în urma scrutinului electoral din 11 decembrie 2016, pentru un al doilea mandat de deputat în circumscripția electorală nr. 36 din Teleorman.

Călin Popescu-Tăriceanu a fost ales, miercuri, în funcția de președinte al Senatului cu 87 de voturi ‘pentru’ și 40 ‘împotrivă’.

Din totalul celor 136 de senatori, 129 și-au exprimat votul (două voturi au fost nule). Votul a fost secret, cu buletin de vot.

Călin Popescu-Tăriceanu a fost susținut pentru această funcție de către grupurile PSD, ALDE și UDMR.

Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu s-a născut la București, la 14 ianuarie 1952.

Este licențiat al Facultății de Hidrotehnică a Universității Tehnice de Construcții București (1976). A absolvit un Master of Science în Matematică și Informatică pentru Cercetare, curs organizat de UNESCO la Universitatea din București, Facultatea de Matematică (1981).

A fost inginer stagiar la Consiliul Național al Apelor și la Trustul de Construcții Industriale, București (1976-1979) și asistent universitar la Universitatea Tehnică de Construcții București (1980-1991).

În 1990, a fondat primul post de radio privat din România, ‘Radio-Contact’, al cărui director general a fost în perioada 1992-1996. Este membru fondator al Clubului Român de Presă.

Membru fondator și președinte al Asociației Producătorilor și Importatorilor de Automobile din România — APIA (1994-1997, 2001-2003), din 2003 este președinte de onoare al APIA.

După 22 decembrie 1989, s-a implicat în activitatea de reconstituire a mișcării liberale a Partidului Național Liberal (PNL), al cărui membru a devenit din 1990, având o contribuție importantă în reapariția publicațiilor ‘Liberalul’ și ‘Viitorul’. Membru al grupului care a fondat, în iulie 1990, Partidul Național Liberal-Aripa Tânără, până în iunie 1992, când a demisionat din acel partid și a devenit membru al Noului Partid Liberal (NPL).

În urma congresului de unificare dintre PNL și NPL, din februarie 1993, a fost ales vicepreședinte al PNL, funcție pe care a îndeplinit-o până la 2 octombrie 2004, când a fost numit președinte interimar al partidului. La 2 octombrie 2004, a devenit copreședinte al Alianței D.A. PNL-PD. A fost ales președinte al Partidului Național Liberal la 4 februarie 2005, în cadrul congresului extraordinar, reales în această funcție pentru un nou mandat de doi ani, la 13 ianuarie 2007. La 20 martie 2009, a pierdut funcția de președinte al PNL în fața contracandidatului său, Crin Antonescu. În perioada 2003-2007, a fost vicepreședinte al Partidului European Liberal Democrat și al Reformei (ELDR).

În cabinetul condus de Victor Ciorbea, a îndeplinit funcția de ministru de stat, ministru al Industriei și Comerțului (12 dec. 1996-5 dec. 1997).

La 22 decembrie 2004, a fost desemnat prim-ministru de președintele Traian Băsescu, în baza prevederilor constituționale, fiind însărcinat cu formarea noului guvern. A depus jurământul, împreună cu cabinetul său, la 29 decembrie 2004. A îndeplinit funcția de premier al României până la 22 decembrie 2008, când a fost înlocuit de Emil Boc.

A demisionat, la 26 februarie 2014, din Partidul Național Liberal și a anunțat înființarea unui nou partid — Partidul Liberal Reformator (PLR), lansat în data de 3 iulie 2014. La 2 august 2014, la primul Congres al PLR, desfășurat la Palatul Parlamentului, Călin Popescu-Tăriceanu a fost ales președinte al partidului.

La 22 septembrie 2014, și-a depus, la Biroul Electoral Central, dosarul de candidat independent (susținut de Partidul Liberal Reformator), la alegerile prezidențiale din noiembrie 2014. Potrivit rezultatelor finale publicate de BEC, la 6 noiembrie 2014, candidatul independent Călin Popescu-Tăriceanu a obținut 5,36% din voturi.

La 19 iunie 2015, președintele PLR, Călin Popescu-Tăriceanu, și președintele Partidului Conservator (PC), Daniel Constantin, au semnat protocolul de fuziune prin contopire a celor două formațiuni politice, noul partid politic numindu-se Partidul Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE). ALDE România a devenit membru cu drepturi depline al Partidului Alianța Liberalilor și Democraților din Europa, la 20 noiembrie 2015.

Senatorul Călin Popescu-Tăriceanu a fost președinte al Senatului din 11 martie 2014 până la încheierea legislaturii 2012-2016.

 

 

524 0
loading...
No Comment

Lasă un comentariu

*

*