Iohannis, dacă mă-ta stătea nevinovată 6 luni la închisoare, tot ”o situație particulară și regretabilă” era?!

loading...

Klaus Iohannis, neamțul de la Sibiu, votat masiv de Diaspora și de românii care și-au luat țara înapoi, își bate joc în ultimul hal de suferința Marianei Rarinca, femeia care a stat nevinovată, șase luni la închisoare, doar pentru că a îndrăznit să-i ceară banii care i se cuveneau, Liviei Stanciu.

sebastian popescu - klaus iohannisDupă celebra frază ”Ghinion”, Klaus Iohannis își mai dă odată arama pe față și ne arată cât de mult i se rupe lui de România și de suferințele românilor.

Lui Klaus Iohannis i se rupe de faptul că un român a stat șase luni după gratii în baza unui abuz comis de Livia Stanciu, nimeni alta decât Președinta Înaltei Curți de Casație și Justiție din România.

Ca să scape de datorie, Livia Stanciu s-a dus la DNA și i-a cerut lui Kovesi să o aresteze pe Mariana Rarinca pe motiv că o șantajează cu dezvăluiri despre viața privată, dacă nu îi dă 20.000 de euro.

După ce a stat șase luni la închisoare, pe suspiciuni rezonabile, adică pe declarația Liviei Stanciu și a cumnatului acesteia, Mariana Rarinca a fost achitată definitiv și irevocabil de Curtea de Apel București, pe 20 mai 2015.

Adică cu alte cuvinte, instanța a stabilit că nici urmă de șantaj și că Livia Stanciu a făcut un denunț calomnios, în baza căruia femeia a stat nevinovată la pușcărie.

În fața unui scandal național care cutremură justiția din România, Klaus Ioahnnis vine cu nesimțire și spune cu nonșalanță că cele șase luni de pârnaie făcute de Mariana Rarinca, reprezintă DOAR ”o situație particulară și regretabilă”. Adică lui nea Iohannis i se cam rupe de suferința Marianei Rarinca.

Acum încep să vadă românii care s-au dus masiv să-l voteze, cine este cu adevărat acest individ îmbogățit subit din meditații la fizică.

Mă întreb retoric, ironic și în același timp enervat de tupeul președintelui dacă la fel ar fi reacționat și dacă mama lui, cea care l-a născut, ar fi stat șase luni la închisoare, nevinovată!!! Tot o situație particulară și regretabilă ar fi fost, stimate domn Klaus Iohannis!!!!????

25153 27
loading...
27 Comentează știrea

Lasă un comentariu

*

*

  • Mno ni MA
    28 May 2015 at 14:53 -

    Acum toate se sparg in capu presedintelui sau a lui masa care acum sa fim seriosi chiar nu are nici o treaba in Romania. E foarte neplacut putin zis sa stai inchis in special cand esti nevinovat . Acum daca sa facut dreptate si sa dovedit ca persoana X nu e vinovata sigur va da statu in judecata si va castiga . Din pacate se intampla asa ceva nu doar in Romania doar ca numai la noi dam vina pe presedinte ca e Ionica ca e Pontica sau Basica nu conteaza .

  • Miki
    28 May 2015 at 19:33 -

    Normal,

  • Alex C.
    28 May 2015 at 19:39 -

    De acord total cu Mno ni Ma. Ce crezi, ca daca era in America facea Obama ceva? Vezi de treaba prietene. Zi mersi ca se imbogateste femeia dupa ce-i da in judecata.

    Ce, daca era Ponta crezi ca lu masuri?

  • andrey
    28 May 2015 at 20:28 -

    Da diaspora la votat și noi cei din diaspora nu regretam absolut deloc e un președinte care cu siguranță va face lucruri mari pentru România voi cei din tara ați votat ani la rândul și ce ați votat????numai hoți și mincinoși,iar multe dintre problemele cetățenilor nu ar trebui sa se spargă direct în capul președintelui

  • Mary
    28 May 2015 at 20:29 -

    Daaa, de-acum tot ce misca prost in tara asta, se sparge in capul d-lui presedinte. Cum sa nu…

  • Taicato
    28 May 2015 at 20:58 -

    Ba! Ce propaganda ieftina. M-ai convins cu dramatismul DAR esti si prost si mi se pare ca scoti chestii din context.

  • vaperz
    28 May 2015 at 22:06 -

    Este intr-adevar o situatie foarte delicata si foarte incorecta. Asemenea situatii sunt cu sutele in Romania sau poate chiar cu miile. Deci acum nu putem sa il acuzam pe domnul presedinte ca nu ii pasa. Ce ar inseamna sa se apuce sa faca el justitie ?

  • vaperz
    28 May 2015 at 22:08 -

    Cu toate ca suferinta doamnei timp de 6 luni trebuie platita de catre cineva. In orice caz, toata aceasta bataie de joc trebuie sa se opreasca. Nu poti sa bagi un om la puscarie, doar pentru simplul fapt ca vine cineva si spune cateva lucruri negative la adresa respectivului.

  • Cucu Marian
    29 May 2015 at 16:56 -

    Cum adica ”o situație particulară și regretabilă” ?????
    Adica eu pot fi o ”o situație particulară și regretabilă” ????
    Asa suntem noi cetatenii acestei tari, niste ”situații particulare și regretabile” ????
    Pai nu suntem toti egali in drepturi ??? De ce sa fim situatii particulare ???
    De ce aceasta doamna sa fie mai speciala decat noi toti, nu e si a ca si mine , ca tine ca noi toti cu aceleasi drepturi garantate de Constitutie ???
    Voi va dati seama cata bataie de joc ne da nou nemtu asta de la Cotroceni ????

  • cosmin
    29 May 2015 at 20:30 -

    ce sa zic tariceanu la femeia aia se gandea nu la interesele lui si a colegilor , cata lume nu face inchisoare poate 4-6 ani si e nevinovat dar nu a putut sa dovedeasca , cati nu i-au bataie in sectia de politie si is nevinovati , nu mai cautati voi la alti greseli si uitati va in ograda voastra , si pana la urma ce a zis iohannis? ca nu e de competenta lui si acum ce ati vrea sa incalce legea ca vrea tariceanu? in puscarie cu toti indiferent de partid , ai gresit acolo e locul tau si ar trebui sa i se comfiste tot nu doar cat s-a constatat din proces o fi furat el 100 000 de euro da cu aia si a facut treaba si i-a inmultit in timp ce alti au murit de foame , orice roman ar face fericit inchisoare daca ar fura 1 mil de euro si dupa inchisoare e bogat….nu mai e basescu acum va legati de iohannis , penibil , in loc sa vedeti unde se duc bani cum se fura etc vreti sa ne orbiti cu prostii din astea…mi scarba

  • Erich
    29 May 2015 at 21:27 -

    Oameni buni, voi Nu vedeti ca toti sustinatorii lui i(j)ohannis sunt plecati de acasa. Toti sustinatori plecati sunt jigodile romaniei. Cei din Tara, es eau dupa Cei plecati.

  • Doar unul din diaspora
    29 May 2015 at 23:32 -

    “Ma-ta” nu are ce cauta intr-o postare a unuia care se vrea intelectual! Ergo…? Pe de alta parte vezi cum poate cineva scapa de niste acuzatii chiar si reale. Sunt atatea exemple. Si de final “doamna” respectiva ( pun ghilimelele pana la proba contrarie, doar si voiculescu e inocent)are toate pargiile de a se imbogatii de pe urma acestei erori.
    P.S. Numele propriu este scris cu “v” intentionat!!

  • Georgian
    30 May 2015 at 03:14 -

    Daca l-ati votat masiv, voi astia din Diaspora, de ce nu veniti in Romania sa traiti in tara condusa de el? De ce stati sa schimbati pampersi mosilor si sa faceti dulgherie in Italia, Spania, Franta? V-ati luat tara inapoi, aveti un presedinte pe placul vostru, adica unul caruia i se rupe de tara atunci cand e greu. Asa cum faceti si voi. Noi, astia care platim impozite catre statul roman, avem dreptul sa il injuram pe Iohannis cat vrem. Cei care lucreaza la negru pe afara cioculetul mai mic si joc de glezne.

  • Aurora
    30 May 2015 at 08:26 -

    urat domnule presedinte, foarte urat.

  • Dragos
    30 May 2015 at 13:36 -

    Mno ni MA – nu-l acuza nimeni pe KJ ca din vina lui a stat la puscarie, ci doar i se cere sa se faca dreptate, pentru ca despagubirile pe care le va primi le vom plati toti romanii la un loc nu cei care au gresit sau mai rau au facut un denunt calomnios, care in orice stat democratic se pedepseste cu inchisoarea. Deci singurul lucru care i se cere este sa faca dreptate prin “puterea” cu care a fost investit de romani.

  • Bubu
    30 May 2015 at 14:10 -

    Mult stimate domn Erich, cunosti dumneata personal toti sustinatorii lui Johannis din diaspora de-ti permiti sa-i “numesti” jigodiI… cu doi “i” chiar?! Cunosti motivul pentru care am parasit Roomania, desi avem studii universitare? Cunosti motivul pentru care stergem la fund (scuzati-mi expresia) strainii, doar pentru ca salariul de 8 milioane nu ajunge nici pentru a supravietui o saptamana in minunata noastra tara?! Cred ca d-ta esti unul dintre aceea, care a primit kg-ul de orez si galeata in campania electorala si l-ai sustinut pe X, fara rezultat! Rusine!

  • misu
    30 May 2015 at 18:22 -

    Cum? Nu e vinovat Basescu?
    E incredibil! Basescu e vinovat, sunt sigur.

  • Bravo
    31 May 2015 at 12:58 -

    Bravo! Sehr gut.Cineva care încă nu are creierul spălat.
    Felicitări pentru articol.L-am votat pe mut și regret.Am mai stat și multe ore la coada pentru ăsta ..ca na. .mai greu în afară cu votatul.
    După părerea mea sunt toate șansele ca Herr johannis sa nu își încheie mandatul dacă îl doare în fund de cetățenii simpli.

  • decaraiman
    31 May 2015 at 15:22 -

    johanis nu are nici o legatura cu rarinca care dealtfel dupa comportament si afirmatii e clar ca este o santajista si locul ei este la parnaie . daca zilele trtecute o aparam acum mi-a demonstrat ca este o nenorocita

  • CONTELE
    31 May 2015 at 16:48 -

    TOATA PROBLEMA ESTE CA,PRESEDINTELE NU ARE NICI O POZITIE.CONDAMNA SAU NU CEEA CE A FACUT LIDIA STANCIU?

  • Roman din Diaspora
    1 June 2015 at 09:20 -

    Pai si cam ce-ai fi dorit sa faca? Sa boceasca, sa se arunce pe jos si sa dea cu pumnii in podele? Popor de guri sparte ce suntem! Nimic, da nimic si nimeni nu ne multumeste. De aia suntem coada cozilor si ciurul civilizatiei.

  • jianu george
    1 June 2015 at 15:21 -

    Asta in primul rand pentru ca NU ESTE RASPUNDERE a celor care gresesc !!!!!!!!!!!!!!
    Apoi de ce trebuie sa hotareasca cei care NU MAI STAU IN ROMANIA !
    Pentru ca SUNT O MASA MANEVRABILA !!!!!!!!!!!!
    jg

  • N’ea Marin
    4 June 2015 at 02:23 -

    Mah ca prosti mai pot fi unii! Ce treaba are presedintele cu tampeniile ce se petrc intre ciumele alea de birocrati din sistemul de justitie? In primul rand, presedintele nu e un potentat cu puteri nelimitate in stat. Nu este el procuror, avocat si judecator suprem in stat. In al doilea rand, daca doamna x si cu doama y sunt certate intre ele, sa se rafuiasca intre ele! Ce rahat are presedintele cu jigodiile acelea? Asta’i in Romania: tot gunoiul si toata carpa care s’or pricopsit cu ceva si se vad importanti in ochii lor, fac galca mare pentru toate prostiile si tampeniile care si le cauzeaza singuri! A’pai mai si pretinde presedintelui sa se implice personal pentru ei, ca vezi doamne, “cine’s io si a’cui i’s io breah!” Minte de gaina!

  • Cosmin
    10 June 2015 at 19:50 -

    Nu cred ca pe o mare parte din cei ce au plecat din tara scumpa si draga a lor , le pasa de ia si ce este in ea!!

  • Cosmin
    10 June 2015 at 20:00 -

    Toti ce ce vb.. Urat de alti de fapt de ei vb…Normal în ori care tara sau ridicat cu sacrifici si munca! Dar noi muncim în ultima faza, cand e cutitul la os!!!

  • Gabriel
    30 June 2015 at 19:01 -

    Sper sa muriti cu iohaniss de gat toti idiotii astia care ii luati apararea nu e vorba daca a facut sau nu ceva pentru femeia aia e vorba de atitudinea zeflemista pe care o are dar in continuare ca si in cazul lui basescu luati apararea unui idiot care a ajuns si el peste noapte presedinte si vrea 2 avioane achizitionate de statul roman sa-si plimbe curu el si nevastasa ca fara ea nu se poate si alta limuzina si renovari d 1.3mil d euro la vila unde urmeaza sa stea. Asa ca muriti cu el de gat toata diaspora si jumate din tara asta care e imbecilizata in totalitate

  • stef