Bogdan Socol a fost desemnat cel mai bun comentator tv sportiv din România

Cel mai bun comentator tv sportiv din România, în 2012 este Bogdan Socol de la Digi Sport. Titlul i-a fost acordat în urma sondajului național desfășurat în luna august pe site-ul de știri exclusivNEWS.ro.

După 17 zile de vot în sondajul național, vizitatorii site-ului de știri exclusivNEWS.ro au stabilit ierarhia finală în clasamentul comentatorilor tv sportivi din România.

Bogdan Socol de la Digi Sport a acumulat 40% din totalul voturilor exprimate, adică 1779 voturi și s-a clasat pe prima poziție a clasamentului.

Locul doi a fost ocupat de Emil Hossu-Longin de la TVR, câștigătorul de anul trecut, care acum a acumulat 1458 voturi.

Locul trei a fost ocupat de Marian Olaianos, de la TVR, care a primit doar 206 voturi, care vineri seară a comentat SuperCupa Europei la Fotbal.

În baza acestor rezultate omologate, redacția de știri exclusivNEWS.ro va acorda săptămâna viitoare, lui Bogdan Socol, trofeul cu titlul de ”Cel mai bun comentator tv sportiv din România în 2012”, dar și un premiu intitulat ”Bursă de atenție”, ce constă în promovarea câștigătorului timp de o lună.

Scopul premiului este acela de a promova și prezenta publicului larg cat mai multe informații despre câștigător, despre activitatea lui și despre ce are de gând să facă în continuare pe plan profesional.

În cursa pentru desemnarea celui mai bun comentator tv sportiv din România, s-au aflat 20 de jurnaliști, nominalizați în urma monitorizării competițiilor sportive difuzate de televiziunile naționale.